Cost of Doing Laundry at a Laundromat By Edward Dean

It’s a sad fact of life that not every household owns a washer and dryer. Those people have to rely on gathering their dirty laundry and going to the laundry mat for a day of fighting for washers and dryers. In order to figure the cost of doing laundry at a laundry mat per year, you have to take into consideration several factors:

Washer Size

Some laundry mats have several sizes of washers available for their customers. There are single, double, triple, and, in some places, an extra large washer that holds up to four loads of laundry. If available, these washers can save you a lot of money. Typically, a single is about $2.00, a double is about $3.50, a triple is about $4.00 and the extra large is $5.00 per load. As you can see, the extra large washer saves you $3.00 for every four loads over the single washer and $2.00 over every two loads in the double.

Dryers

Commercial dryers are mostly gas heated. They can be manually adjusted to run a certain number of minutes per quarter and the temperature can be adjusted so that the customer has to spend, usually, about $ .75 per washed single load of laundry to dry them. The cost of doing laundry in a laundry mat per year will depend largely on the greed of the owner. One word of caution, make sure you check the temperature of the dryers during the drying process to insure your clothes don’t burn. The temperature thermostats occasionally go bad and if there is nobody on duty, the dryer will continue to burn clothes.

Extractors

While extractors are not available in all locations they can save you money on drying heavy fabrics such as jeans, comforters, blankets, etc. Also, there are some fabrics you don’t want to dry. The extractor spins at high speeds and takes almost all the water out of the laundry. Those special clothes will hang dry much quicker after extracting.

Of course, family size will also determine the amount you have to spend doing laundry at the laundry mat per year. Large families with teenagers can spend as much as $20.00 per week at the laundry.

There is a great demand for more laundry mats. The people who would like to franchise could find themselves with a goldmine. But don’t jump right into it. There is the cost of buying washers and dryers, deciding to rent or own your own building, taking classes to learn how to work on the washers and dryers, insurance, and of course, you need to be bonded. You’ll need to find financing. You might be able to find a grant or two to help defray the cost of opening your own laundry mat. When researched properly, franchising can be a great opportunity for the person who does his homework and is willing to put in the hours to succeed.

Comments are closed.


Powered by Yahoo! Answers

eXTReMe Tracker